THU.

NOV

09TH.

Centro de Cultura Digital
Paseo de Reforma s/n Esquina Lieja, Cuauhtemoc, Juárez, 06600 Ciudad de México, CDMX  (bajo la Estela de Luz)

19:00 hrs.

Stephen Travis Pope (EEUU)
Secrets, dreams, faith & wonder (audiovisual piece)

FRI.

NOV

10TH.

Tecnológico de Monterrey en Santa Fe - Classroom 3006

Av de los Poetas 100, Santa Fe, La Loma, 01389 Ciudad de México, CDMX

11:30 hrs.

Stephen Travis Pope (EEUU)
Conference: "Music and technology"

FRI.

NOV.

10TH.

Tecnológico de Monterrey en Santa Fe - Auditorium 1, EGADE

Av de los Poetas 100, Santa Fe, La Loma, 01389 Ciudad de México, CDMX

17:00 hrs.

Blas Payri (Spain)

El náufrago de la aurora (audiovisual piece)

Zach Duer (EEUU)

Nothing_nomeanings (audiovisual piece)

Matt Petty (EEUU)

Ruin (audiovisual piece)

Bernd Schumann (Germany)

Zwei Planquadrate (audiovisual piece)

Julian Scordato (Italy)

Engi (2017) (audiovisual piece)

Adam Lenz (EEUU)

I looked at the pieces and still I wonder (audiovisual piece)

Marzena Majcher (music)
& Andrzej Wojciechowski (visual) (Poland)

Chemistry of Love (audiovisual piece)

David Jason Snow (Poland)

Wake me when we get there (audiovisual piece)

SAT.

NOV.

11TH.

Tecnológico de Monterrey en Santa Fe - PrepaTec court

Av de los Poetas 100, Santa Fe, La Loma, 01389 Ciudad de México, CDMX

13:00 hrs.

Eric Pérez Segura (Mexico)

Las voces de los muertos (cuadraphonic piece)

Damian Gorandi (Argentina)

El vértigo de Eros (octaphonic piece)

Seth Shafer (EEUU)

Everything will be shaken (octaphonic piece)

Suriñe F. Gerenabarrena (Spain)

Skrapa (octaphonic piece)

Bracha Bdil (Israel)

UrbaNature (stereophonic piece)

Jazer Giles

Desian Gestures (octaphonic piece)

THU. NOV.

16TH.

Tecnológico de Monterrey en Santa Fe - PrepaTec court

Av de los Poetas 100, Santa Fe, La Loma, 01389 Ciudad de México, CDMX

17:00 hrs.

Alejandro Brianza (Argentina)

Futbol (cuadraphonic piece)

Luis Carlos Martínez Wilde

Hindenburg (octaphonic piece)

Pedro Fraguela (Spain)

(cuadraphonic piece)

Annete Vande Gorne (Belgium)

Haiku: printemps (octaphonic piece)

Fernando Laub (Argentina)

The Web (octaphonic piece)

Massimo Varchione (Italy)

Kalamos (cuadraphonic piece)

Lidia Zielińska (Poland)

Insektarion (octaphonic piece)

FRI.

NOV.

17TH.

Tecnológico de Monterrey en Santa Fe - PrepaTec COURT

Av de los Poetas 100, Santa Fe, La Loma, 01389 Ciudad de México, CDMX

17:00 hrs.

SAT.

NOV.

18TH.

Tecnológico de Monterrey en Santa Fe - Velarias PrepaTec

Av de los Poetas 100, Santa Fe, La Loma, 01389 Ciudad de México, CDMX

13:00 hrs.

Hugo Solís & Gabriela Villa (Mexico)

Dúo Jumm (octaphonic improvisation)

Colectivo Improvable (Mexico)

(fix support & ensemble)

Fernando Lomelí Bravo
& Mauro Herrera Machuca (Mexico)

(audiovisual improvisation)

Hugo Rosales & Shilti (México)

Calacas y Palomas (audiovisual piece)

Eric Pérez Segura (Mexico)

Hammering (cuadraphonic piece)

Iván Alfredo Gutierrez Alhucema (Colombia)

Animales Misteriosos (cuadraphonic piece)

Jorge Ramos (Portugal)

Lessons of the future (cuadraphonic piece)

Sean Harold (EEUU)

there is no image... there is no poetry (Version II) (sterephonic piece)

Kyong Mee Choi

Tender Spirit II (audiovisual stereophonic piece)

Aldo Lombera & Jessica Rodríguez (Mexico)

Lucid (audiovisual stereophonic piece)

THU.

NOV.

23rd.

Escuela Superior de Música - Central court

CNA: Avenida Río Churubusco 79, Country Club, 04220 Coyoacán, CDMX

19:00 hrs.

Hugo Solís & Gabriela Villa (Mexico)

Dúo Jumm (octaphonic improvisation)

Brad Robin (Colombia)

Consumption (hexaphonic piece)

Hugo Rosales & Shilti (Colombia)

Calacas y Palomas (audiovisual piece)

Antonio D' Amato (Italy)

Lignes et Pointes - étude pour la décomposition

en deux parties d’une oeuvre de Joan Miró

(cuadraphonic piece)

Joao Pedro Oliveira (Brazil)

Aphar (audiovisual stereophonic piece)

Jacob David Sudol (EEUU)

Across the stream (audiovisual cuadraphonic piece)

Fergal Dowling (Ireland)

Ground and Background (audiovisual stereophonic piece)

FRI.

NOV.

24TH.

Escuela Superior de Música - Central court

CNA: Avenida Río Churubusco 79, Country Club, 04220 Coyoacán, CDMX

19:00 hrs.

Colectivo Improvable (Mexico)

(fix support and ensemble)

Francesc Llompart Pons (Spain)

De temperatures I ordres (octaphonic piece)

Dimitrios Savva (Cyprus)

Moments of Liberty II (octaphonic piece)

Joshua Marquez (Brazil)

Putrefaction (octaphonic piece)

Kyong Mee Choi (EEUU)

Tender Spirit II (audiovisual stereophonic piece)

Aldo Lombera & Jessica Rodríguez (Mexico)

Lucid (audiovisual stereophonic piece)

SAT.

NOV.

25TH.

Audiorama del Parque Hundido

Av. Insurgentes Sur S/N, Extremadura Insurgentes, Benito Juárez, CDMX
13:00 hrs.

Fernando Lomelí Bravo
& Mauro Herrera Machuca (Mexico)

Micro Historias (audiovisual improvisation)

Eric Pérez Segura (Mexico)

El parpadeo de Brahma (cuadraphonic piece)

Hans Tutschku (EEUU)

Remembering Japan – part 1 (octaphonic piece)

Levy Olivieira (Brasil)

Reminiscences (octaphonic piece)

Password (México)

(grupo invitado)

SAB.

2

DIC

Sonoridad Delta, public sonic installation

Playa Ventura, Guerrero.

Installation and exploration of data sonification device

DOM.

3

DIC

Sonoridad Delta, public sonic installation

Playa Ventura, Guerrero.

Presentation of data sonification works by teachers and students of Tecnologico de Monterrey.
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now